تاثیر تجربه کاربری بر سئو

تجربه کاربری یعنی میزان رضایت کاربرها در تعامل با صفحات سایت (طراحی، دسترسی آسان به محتوا برای ایجاد انگیزه بازگشت مجدد و درگیری بیشتر)

تجربه کاربری
User Experience

“استفاده از روش‌هایی برای افزایش کارایی سایت در عین سادگی” می‌تونه بهترین تعریف برای تجربه کاربری باشه. تا حدود زیادی سئو و رابط کاربری مکمل همدیگه هستن

به تازگی سایت seroundtable نتایج یک نظرسنجی توییتری رو منتشر کرده که از مخاطباشون پرسیدن به نظر شما تجربه کاربری به چه صورتی بر سئو تاثیرگذاره؟

۴۰ درصد گفتن تاثیر مستقیم، ۵۴ درصد گفتن غیرمستقیم و تنها ۶ درصد فکر می‌کنن تاثیری نداره!

مثال:

استفاده از انواع روش‌های مختلف برای جلوگیری از کپی محتوا و ممانعت از دیدگاه اسپم با کپچاهای گوناگون و اسکریپت بستن سلکت متن و کلیک راست

رابط کاربری

به نظر شما اضافه کردن چند فایل اضافی به قالب برای جلوگیری کردن از احتمالات کپی چقد مفیده؟ دستور ctrl+u هم حالا هیچی!

در روزگاری که تجربه کاربری حرف اول رو می‌زنه و برای راحتی کاربر حتی داده‌های مختلف آماری رو تحلیل می‌کنن، ما باید چه سمتی حرکت کنیم؟

قدیم سایت‌هایی بودن کد جاوا می‌نوشتن برای اضافه کردن تقویم و قلب و… واقعا زیاد با این شیوه فرقی نداره

راه‌حل‌هایی برای شناختن متن اصلی توسط موتور جستجو ارائه شده که امروز اصلا جای نگرانی نیست در اینباره

معتبرترین سایت‌ها که همیشه مورد توجه اسپمرها هستن بصورت یکجا از چندین روش مقابله با اسپم استفاده نمی‌کنن! مثلا یوتیوب از روش ثبت نام + گزارش استفاده می‌کنه برای سیستم دیدگاه‌ها و سایتای وردپرسی اکیسمت رو دارن (هرچند من خودم ترجیح می‌دم در پیام‌رسان و شبکه‌های اجتماعی در تعامل باشم تا اینکه روی وبلاگ)

بجای نصب کردن افزونه برای هر موردی، سعی می‌کنم نیازمو با ویرایش کدهای قالب برطرف کنم. مثلا بعد از نصب چندتا افزونه گوگل سایت مپ، یوآست سایت مپ و xml sitemap متوجه شدم اینا اهداف مفیدی دنبال نمی‌کنن و توی هرکردومشون یه دردی هست. با یکم جستجو و آزمون و خطا یه نقشه ساده نوشتم و خلاص

انتخاب نوع تعامل با کاربر مهمه و باید از اول تصمیم بگیریم این مورد باید باشه یا نباشه. اگه قراره کامنتی وجود داشته باشه پس نباید چندین روش امنیتی برای درج یک کامنت وجود داشته باشه (کامنت‌های اسپم با افزونه براحتی قابل تشخیصا و هیچ جای نگرانی نیست)

یکی از عواملی که موجب شد وبلاگ‌نویس‌ها بسمت شبکه‌های اجتماعی برن همین ویژگی تعامل سریع و باکیفیته
اگه نمی‌خواید به سایر سایت‌ها لینک بدین که اختیارش با شماست اما اثبات شده درصورت بستن وبلاگ کار شما چرا؟ شما بیاید یه وبلاگ یا شبکه اجتماعی موفق رو بمن معرفی کنید که اجازه نمی‌ده کاربرا به صفحات شخصی خودشون ارجاع بدن

خوشبختانه طی سال‌های آتی اتفاقات خوشایندی در وب فارسی افتاده و مطابق استانداردهای جدید پیش می‌ره (البته سایت‌هایی که مخاطی براشون اولویت داره)

بیشتر بخوانید: ۱۰ قانون سئو برای موفقیت در وبلاگ‌نویسی